Життя Онлайн : інтернет –друг чи ворог?
Мета: ознайомити учнів з позитивним та негативним впливом Інтернету на людину; дати можливість учням самостійно прийняти ту позицію, до якої вони схиляються, розвивати навички роботи в групах, вміння висловлювати свою точку зору логічно і конкретно, виховувати інтерес до порушеної теми. Розглянути вплив комп’ютера та мережі Інтернет на соціальний розвиток учнівської молоді комп’ютерних ігор на організм. Виховувати любов до ближнього. Розвивати бережне ставлення до життя.
Хід заняття
Вступне слово
Вчитель: Сьогодні ми поговоримо про світ з яким ви стикаєтесь кожного дня – про світ Інтернету. Інтернет – це цікавий та захоплюючий світ, який дозволяє тобі дізнаватись про світ цікавого, спілкуватись з людьми в різних кінцях світу, грати в цікаві ігри та ділитись з іншими своїми думками та захопленнями. Сьогодні Інтернет – це невід’ємна частина нашого життя. Але як і в любому іншому світі в Інтернеті є свої правила, яких треба суворо дотримуватись, для того, щоб уникнути неприємних та небезпечних ситуацій. Про них ми і поговоримо сьогодні на уроці.
( відео № 1 Соціальний ролик про безпечний інтернет)
Метод: індивідуальна робота
Теоретична інформація:
На ватмані малюється квітка без пелюстків. Учасникам тренінгу пропонується придумати собі «нікнейм» та написати його на отриманих стікерах. Після чого кожен з учасників виходить і наклеює свій стікер з «нікнеймом» на квітку та розповідає про себе: своє реальне ім’я, рід заняття, хобі, та чому він придумав такий «нікнейм». Ці «нікнейми» можна використовувати під час спілкування на тренінгу. Папір з квіткою розміщується на дошці.
Вправа 2. Асоціативний кущ
Учням пропонується дати відповідь на запитання:
«Для мене комп’ютер це …»
(Розваги, спілкування, перегляд фільмів, пошук додаткової інформації, велика бібліотека, помічник у навчанні….)
Доповідь учня :Сучасне життя та комп’ютер
Складно, напевно, оцінити яку роль відіграє в сучасному житті комп'ютер.
Сказати що важливу, це практично нічого не сказати. Якщо з ладу вийде комп'ютер на підприємстві чи фірмі, то це може спричинити масу проблем: зупиняється весь трудовий процес, іноді навіть виробничий.
За останні 15-20 років комп'ютери стали основною складовою нашого нормального існування.
Раніше, щоб побачити зірки, потрібно було купити телескоп, а сьогодні можна завантажити картинку через Інтернет і насолоджуватися зоряним небом. Більш того, можна не просто побачити всі планети сонячної системи, але й отримати повну інформацію про те чи інше сузір'я. Інтернет дозволяє нам знайомитися з усіма планетами, які були досліджені, про які є інформація, є фотографії. Сьогодні сучасних дітей навряд чи можуть здивувати знімки Марса або Юпітера.
Існує ще цілий ряд переваг того, що наше життя залежить від комп'ютерів.
По-перше,це значно спрощує організацію охорони офісів, підприємств, компаній, житлових комплексів або стоянок. Якщо раніше необхідно було на кожному поверсі або по всьому периметру розставляти охорону для того, щоб постійно спостерігати за подіями, то сьогодні завдяки комп'ютеризації, досить просто встановити камери спостереження і все, що відбувається спостерігати на моніторі комп'ютера. У виробництві, наприклад, комп’ютери використовуються від проектування деталей до конструювання цілого виробу, його виробництва і продажу. По-друге,сучасні комп'ютери (ноутбуки, нетбуки) можна без проблем брати з собою у відрядження, на відпочинок або просто на прогулянку в парк. Їх компактні розміри, легка вага і можливість працювати декілька годин без мережі, дають ще більше свободи діловій людині. Це також дає можливість бути завжди на зв'язку. Адже з Вами завжди і електронна пошта, і Інтернет, і всі офісні додатки. По-третє,комп'ютери допомагають нам швидше розвиватися. Приміром, щоб побачити слона, необов'язково їхати в зоопарк (особливо взимку), оскільки все це можна показати в будь-який час завдяки комп'ютеру та Інтернету.
Але ось коли комп’ютер виходить з ладу, це вже перетворюється на справжню трагедію для його користувача. У таких випадках не слід зневірятися, тому що завжди можна зробити швидкий і якісний ремонт в спеціальних сервісних центрах або ж викликати майстра додому. І вже відремонтований комп’ютер знову стане Вам надійним і добрим помічником, здатним проникнути в національну інформаційну структуру і в мережу Інтернет.
Тому можна сміливо сказати, що комп'ютери та їх можливості дозволяють нам створювати більш комфортні умови для життя – а це вже велике досягнення людства в його постійному розвитку.
Вчитель: про алкогольну та наркотичну залежність часто пишуть практично усі засоби масової інформації. А ось про комп’ютерну згадують набагато рідше. Але вона існує. Особливо серед підлітків, які проводять багато часу у віртуальному світі, нехтуючи навчанням, друзями, здоров’ям. Можна стверджувати , що наприкінці ХХ століття і поширилася нова форма залежності – комп’ютерна.
Вправа: Гра «Хто більше?»
Яку Інтернет-термінологію ви знаєте?
· Вчитель пропонує учасникам назвати два улюблених фрукта.
· По черзі „через одного” діти поділяються на дві групи:
«Апельсини» знаходяться в одній стороні, а «Яблука» - в іншій.
· Кожній з команд видається маркер та лист ватману.
· Тренер пропонує командам написати за 3 хвилини якомога більше Інтернет-термінологій, тобто все, що пов’язано з Інтернетом. Але назви сайтів писати не можна.
Наприклад: спам, комунікації, вірус, друзі, сайт, пошта та інші.
· Далі кожна з команд називає одне слово по черзі. Якщо в іншій команді воно є, обидві групи закреслюють слово.
· Перемагає той, в кого найбільша кількість незакреслених слів.
Вправа : Небезпеки в Інтернеті
Мета: визначити позитивні та негативні сторони Інтернету
Метод: індивідуальна робота
· Учасники розподіляються на дві команди
· Перша команда називає позитивні сторони Інтернету, а друга - негативні. Команди говорять по черзі.
Доповідь учня:Розвиток комп’ютерної залежності – ігроманія. Термін «інтернет-залежність» уперше був запропонований американським лікарем Голдбергом у 90-х роках ХХ століття. Під цим поняттям він розумів непереборний потяг до Інтернету, що характеризується згубною дією на побутову, навчальну, соціальну, робочу, сімейну, фінансову сфери діяльності. За ступенем відходу від реальності Інтернет - залежність вельми нагадує потяг до наркотиків, алкоголю, азартних ігор. Згідно з дослідженням учених, 6–8% користувачів Інтернету вже мають цю патологію, адже більшість використовують його не тільки для роботи або навчання, але й ведуть листування, користуються сайтами, призначеними для розваг. Багато фахівців вважає залежність від комп’ютерних ігор хворобою, такою як наркоманія й алкоголізм. Світова медицина зіткнулася сьогодні з невідомим досі для неї явищем – хворобами, породженими комп’ютерними іграми. З’явився навіть новий термін – «комп’ютерна залежність». Люди готові просиджувати, не відходячи від ком п’ютера, годинами й навіть по кілька діб. Вони не їдять, а інколи навіть не ходять у туалет, аби лише не перервати гру. Унаслідок вищезгаданої залежності нормальний діалог з іншими людьми замінюється сурогатним спілкуванням у мережі. Цікаво, що навіть стадії формування Інтернет - залежності схожі зі стадіями «прив’язки» до наркотику. У фанатів Інтернету, які лікуються в спеціальних закладах, відбувається своєрідна «ломка», як і в наркоманів! Це страшне видовище, як розповідають лікарі. А після лікування пацієнти обов’язково потребують реабілітації й ресоціалізації Дехто виправдовує «зависання» в Інтернеті самотністю, начебто спілкування в чатах та на сайтах знайомств позбавить від самоти. Проте, насправді, це сурогат спілкування. Що більше адресатів у користувача, то менше справжніх друзів. Це і є шлях до самоти. Комп’ютерна залежність розвивається швидше, ніж алкоголізм. Достатньо півтора року. Скільки дітей в Україні вже догралося до стану «ігроголіка», ніхто не підраховував, але що їх багато – уже факт. Найчастіше це підлітки й люди молодого віку. Досить часто в них спостерігається одночасна наявність різноманітних видів залежності. Комп’ютерна залежність високозалежна з девіантними формами поведінки. Учні, які ночують у приміщенні комп’ютерних залів, – реальність сьогоднішнього дня. Тут можна відчути себе героєм, який може все або багато з того, що забороняється йому в реальному світі.
Вчитель:Розглянемо загальні ознаки комп’ютерної залежності
Психологічні симптоми:
Людині важко самостійно відірватись від роботи або гри на комп’ютері;
Якщо хтось або щось відволікає від комп’ютера, людина відчуває сильне роздратування;
Прийшовши додому або прокинувшись зі сну першим ділом вмикає комп’ютер;
Нездатність спланувати завершення сеансу роботи або гри (ще трошки, ще 5 хвилин);
Час проведений за комп’ютером змушує залежного відкласти або ігнорувати домашні справи, роботу, навчання, зустрічі, домовленості;
Постійний пошук грошей на придбання ігор, обладнання, оплати Інтернету;
Завжди є пояснення і виправдання власної пристрасті перед іншими. Дитина обманює, дорослий імітує бурну діяльність;
Відчуття емоційного піднесення, ейфорії під час роботи на комп’ютері;
Справи поза комп’ютером викликають пригнічений стан (абстиненція);
Обговорюється комп’ютерна тематика завжди і зі всіма, хто щось розуміє з даного питання.
Фізичні симптоми:
Зап’ястний тунельний синдром — оніміння та зниження чутливості пальців;
Сухі очі;
Головні болі (схожі на мігрень);
Болі у спині;
Недотримання гігієни;
Розлади сну.
Нехтування власним здоров’ям, гігієною, сном на користь часу, який проведено за комп’ютером.
Готовність нерегулярно харчуватись випадковою або одноманітною їжею, не відволікаючись від комп’ютера.
Доповідь учня:Медичні аспекти користування комп’ютером
Люди не хочуть зрозуміти, що комп’ютер не може бути безпечним, оскільки є джерелом електромагнітного випромінювання й неіонізуючої радіації. Про те, що подібна радіація негативно впливає на генофонд, відомо всім. А ще спричиняє різноманітні розлади нервової системи, психосоматичні захворювання, які можуть стати передвісником таких грізних недуг, як інфаркт й інсульт. Комп’ютери безпечні, якщо дотримуватись елементарних правил, які, до речі, зафіксовані в нормативних санітарних документах.
Вчитель:Розглянемо перші признаки залежності підлітка:
пропуски занять через комп’ютерну гру чи віртуальне спілкування в мережі Інтернет;
просиджування за комп’ютером уночі;
приймання їжі за комп’ютером;
відсутність інших захоплень, крім комп’ютерних ігор; та віртуальних пошуків у мережі Інтернет
віддавання переваги віртуальному спілкуванню;
загальний час, проведений за комп’ютером та у мережі, перевищує час виконання домашніх завдань, прогулянок, спілкування з батьками і однолітками, інших захоплень;
людина не уявляє, чим себе зайняти, коли комп’ютер зламався;
конфлікти з батьками та їх шантажування у відповідь на заборону проводити час за комп’ютером.
Вправа «Погоджуюсь, не погоджуюсь»
Мета: актуалізувати потребу в обміні думками між учасниками,та сприяти самовираженню підлітків з актуальної проблеми.
Учасникам зачитуються твердження, якщо вони з ним погоджуються, то займають місце біля таблички «Погоджуюсь», якщо не погоджуються із даним твердженням, то займають місце біля таблички «Не погоджуюсь», якщо учні не визначилися із власною позицією залишаються в центрі кола біля таблички «Вагаюсь». Після цього відбувається обговорення тверджень за бажанням.
1. Ви настільки часто користуєтесь Інтернетом, що відчуваєте дискомфорт, якщо не маєте доступу до Інтернету принаймні день.
2. Чи можете ви назвати комп’ютер своїм другом?
3. Чи погоджуєтеся ви з цим твердженням: «Залежності від Інтернету не існує?»
4. Чи жертвуєте ви сном, сидячи в Інтернеті допізна?
5. Чи згодні ви, що життя без Інтернету було б безцільним, нецікавим і сумним?
6. Чи відчуваєте ви сильну роздратованість і агресію, якщо хтось намагається відволікти вас від перебування в Інтернеті?
7. Чи роблять вам зауваження батьки, друзі, вчителі з приводу того, що ви забагато часу проводите перед комп’ютером?
Вправа. Проведення анкетування на тему: «Проблема комп’ютерної та Інтернет залежності у молодіжному середовищі».
Анкета на визначення комп’ютерної та Інтернет -залежності.
Відповіді даються за п’ятибальною шкалою: 1 – дуже рідко, 2 – іноді, 3 – часто, 4 – дуже часто, 5 – завжди
1. Як часто Ви виявляєте, що затрималися в мережі довше, ніж задумували?
2. Як часто Ви закидаєте свої домашні обов’язки, щоб провести більше часу в мережі?
3. Як часто Ви користуєтесь Інтернетом?
4. Як часто Ви будуєте нові відносини з друзями по мережі?
5. Як часто Ваші батьки скаржаться з приводу кількості часу, що Ви проводите в мережі?
6 . Як часто через час, проведений в мережі страждає Ваша освіта чи робота?
7 . Як часто Ви перевіряєте електронну пошту або соц. мережі, перш ніж зайнятися чимось іншим?
8 . Як часто страждає Ваша ефективність або продуктивність в роботі через використання Інтернету?
9 . Як часто Ви приховуєте або обманюєте, якщо Вас запитують про те, що Ви робили в мережі?
10 . Як часто Ви відсуваєте на другий план неприємні думки про своє життя , замінюючи їх заспокійливими думками про Інтернет?
11. Як часто Ви відчуваєте приємне передчуття від майбутнього виходу в мережу?
12. Чи боїтеся Ви, що життя без Інтернету стане нудним і порожнім?(на скільки балів від 1 до 5)
13. Як часто Ви роздратовані, кричите, якщо щось відриває Вас, коли Ви знаходитесь в мережі?
14 . Як часто Ви втрачаєте сон, коли пізно перебуваєте в мережі?
15. Як часто Ви відчуваєте, що поглинені Інтернетом, коли не перебуваєте в мережі , або уявляєте, що Ви там?
16 . Як часто Ви кажете слова «ще пару хвилин …» , коли перебуваєте в мережі?
17. Як часто Ви намагаєтеся безуспішно урізати час перебування в мережі?
18 . Як часто Ви намагаєтеся приховати кількість часу перебування в мережі?
19 . Як часто Ви віддаєте перевагу перебувати в мережі замість того, щоб зустрітися з людьми?
20 . Як часто Ви відчуваєте пригніченість, поганий настрій, нервуєте, коли Ви не в мережі, що незабаром зникає, варто Вам вийти в Інтернет?
При сумі балів 40-69 варто враховувати серйозний вплив Інтернету на ваше життя.
При сумі балів 75 і вище, у Вас з високою часткою ймовірності розвинена комп’ютерна залежність і Вам необхідна допомога фахівця.
Наскільки ти залежний від комп’ютера та мережі Інтернет?
11 | 22 | 33 | 44 | 55 | 56 | 77 | 88 | 99 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 220 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Вчитель :отже, ми бачимо, що саме ця проблема на сьогоднішній день є досить актуальною.
Для її профілактики хочеться запропонувати кілька порад, що стануть вам у пригоді:
Обмежувати час перебування за комп’ютером – до 30 хв, після чого треба змінити вид діяльності;
Установити часовий закон не грати перед сном, після їжі й поки не виконані домашні завдання та справи;
Контролювати зміст ігор, не допускаючи сюжетів насилля, жорстокості, з елементами культових ритуальних обрядів та образами нечисті;
Частіше гуляти з друзями, не забувати, що реальне спілкування важливіше і корисніше від віртуального;
Принципово не їсти за комп’ютером;
Навчитись правильно ставитись до комп’ютера: як до технічного пристрою, за допомогою якого можливо отримати знання і навички, а не як до засобу отримання емоцій.
Вправа : Інтерактивна гра «Казка про Скріпочку»
Мета: в ігровій формі розповісти про один із можливих випадків шантажу та проговорити основні правила знайомства в Інтернеті.
Метод: метод гри, індивідуальна робота.
На початку гри кожному з учасників видається канцелярська скріпка (бажано, кольорова).
Слова вчителя:
- Ми пропонуємо до Вашої уваги казку про дівчинку Скріпочку, таку ж, як і у Вас в руках. Скріпочка дуже товариська і весела.
На день народження батьки подарували їй комп’ютер та підключили до мережі Інтернет, тепер у неї з’явилося більше можливостей для спілкування.
(Учасникам пропонується розігнути скріпочку і зробити з неї посмішку).
- Спілкуючись «в контакті» з друзями, одного разу вона отримала цікаве повідомлення від незнайомого хлопця, який незабаром запропонував їй дружбу. З кожним днем спілкування Скріпочка розуміла, що в них багато спільного, та й за віком хлопець був лише на один рік старше за неї.
На фото, яке вона отримала, він був дивовижно гарним і добрим хлопцем, тому у Скріпочки не виникло сумнівів щодо зустрічі з ним. Але говорите про це батькам дівчинка не стала, адже думала, що повернеться додому раніше, ніж вони прийдуть з роботи.
Скріпочка уявляла, що її новий друг прийде на зустріч з гарними квітами.
(Учасникам пропонується зробити зі скріпочки квітку)
- Коли ж дівчинка прийшла на призначене місце зустрічі, там було темно і безлюдно, проте це її зовсім не турбувало, адже її новий знайомий хотів, щоб їм ніхто не заважав. Пройшов деякий час і, раптом перед Скріпочкою з’явився неохайно вдягнений дорослий чоловік. Як з’ясувалося - це був той, хто видавав себе в Інтернеті за чемного і доброго хлопця.
Чоловік відібрав сумку і мобільний телефон та почав погрожувати, якщо вона розповість про нього. Дівчинка дуже злякалась, вирвалась з ціпких рук чоловіка та втекла додому. Ця історія дуже вразила Скріпочку. Вона хотіла забути про те, що сталося і повернути все на свої місця. (Учасникам пропонується повернути скріпочку в первину форму)
- У вас вийшло? Ось і у Сріпочки не вийшло.
Як ви гадаєте, де допустила помилку Скріпочка?
Що було необхідно зробити інакше?
ПАМ’ЯТАЙТЕ:
Якщо хтось незнайомий запропонує Вам дружбу в Інтернеті, згадайте казку про маленьку Скріпочку та дотримайтесь цих правил:
· не вірте тим даним і фотографіям, які Вам надсилають;
· погоджуйтесь на зустріч лише вдень та в людному місці;
· повідомте батькам про зустріч або візьміть їх з собою.
Вправа : Побажання Інкогніто
· Мета: показати дітям, що вони ніколи не знають, хто сидить по ту сторону монітора.
· Метод: індивідуальна робота.
Кожному з учасників видається стікер, на якому вони пишуть побажання. Наприклад: бажаю знайти нових друзів/ безпечного Інтернету. Потім побажання приклеюють на стікер з нікнеймом будь-кого з учасників на квіточці знайомств (див. Вправа 1). Після цього вчитель знімає стікери та зачитує, кому що побажали. Також потрібно спитати, чи знають діти від кого прийшло до них побажання. Це важливо! Так і в Інтернеті, ми не знаємо, хто реально надіслав нам повідомлення.
Вправа : Порятунок
Необхідно: 10 різних продуктів харчування, які змелені для дегустації. Це може бути: товчений мускатний горіх, товчений мигдаль, макові зерна, сіль, цукор, цукрова пудра, приправа, кава, какао, сухе молоко, мука, гірчиця, кориця і ін.
Правила гри.
Потрібно дуже мало кожного продукту: тільки для того, аби спробувати. Кожен продукт знаходиться в окремих пакетиках.
Кожен учасник самостійно куштує продукти та заповнює свій лист: «Що це?» та «Для чого це використовується?». Коли всі заповнять свої листки ведучий просить прочитати.
Обговорення.
Чому важко розпізнати деякі речовини? Чому не завжди були впевнені у відповіді? Чому деякі речовини ви одразу назвали? Чи можемо ми щось приготувати із цих речовин, не маючі їх назв?
Аналогія в роботі із Інтернет.
Досить часто ми «дегустуємо» програмне забезпечення, завантажуючи із невідомих сайтів. Також дозволяємо завантажувати певні програми та ігри на свій комп’ютер, не знаючі навіть їх призначення.
Якщо ми не знаємо назви і не знаємо саму «речовину» - краще не коштувати.
Вправа: Правила розумного користувача Інтернету
Мета: визначити правила безпечного використання Інтернету
Метод: обговорення в групі
Пропонуємо учасникам тренінгу відповісти на питання:
- Чи вивчаєте ви правила поведінки на дорогах?
- Так. Інтернет – це теж автострада, тільки інформаційна. Давайте розробимо свої правила безпечного користування Інтернетом, які починатимуться зі слова «Я».
Шість правил розумного користувача Інтернету:
1. Я буду поводитись в Інтернеті чемно і не ображати інших.
2. Я буду залишати негарні веб-сайти.
3. Я буду зберігати свій пароль в таємниці.
4. Я буду розповідати своїм батькам про проблеми й користуватися їхньою підтримкою.
5. Я буду шукати цікаві веб-сайти й ділитися посиланнями зі своїми друзями.
6. Я знаю, що можна бути легко обманутим і не буду повідомляти реальні імена, адреси й номери телефонів.
Вправа: Підсумки (вправа «Валіза»)
Мета: підвести підсумки особистої участі у тренінгу
Метод: обговорення в групі, виконання індивідуальних творчих завдань
· На початку вправи кожний учасник отримує стікер та закінчує фразу „Я сьогодні зрозумів ...”
· Вчитель на листі ватману малює валізу, пральну машинку і корзину для сміття (або має домашню заготовку).
· Кожному учаснику пропонується розподілити «знання і навички, що вони отримали на тренінгу», за принципом:
- якщо учасник не отримав ніякої цінної для себе інформації або йому
було нецікаво – стікер « відправляють» до корзини для сміття;
- якщо є нові знання, але їх треба ще раз «прокрутити» - до пральної
машини;
- якщо отримані знання нові та корисні – до валізи, щоб забрати з
собою та втілювати в життя.
Висновки вчителя:
Я вважаю, що користі від Інтернету більше ніж зла, особливо в сучасному світі, де життя вирує все швидше та швидше. Цілком ймовірно, що у найближчому майбутньому Інтернет повністю або майже повністю замінить всі інші засоби зв’язку. Та можливо багатьом людям треба просто замислитись, чи дійсно вони хочуть провести усе життя у віртуальному світі? Чи влаштовує їх таке існування? Але в кінці кінців як та на що втрачати власний час - це вільний вибір кожного. Слід всім пам’ятати, що Інтернет -це лише інструмент, яким Ви користуєтесь, щоб отримати відповіді на свої питання. Вчіться користуватись Інтернетом із розумом, а краще – знайдіть себе в реальному житті та станьте в ньому авторитетною та вагомою людиною.